English | Türkçe
Gunes Motel Nemrut
Doğu Terası

Tahta üzerine sıralar halinde oturmuş dev tanrı heykelleri vardır. Burası yüzleri güneşe dönmüş olan tanrıların önünde ibadet edilen yerdir. Bu heykeller sırasıyla Kartal, Aslan, antiochus, I. Kommagene (Tyche), Zeus, Apollo, Herakles yer alır. Ayrıca terasın kuzey ve güneyinde Kommagene kraliyet ailesinin ileri gelenlerinin Kabartma stelleri bulunur.


Batı Terası

Yine doğu terasındaki gibi tahtlarında oturan dev tanrı heykelleri ile bunların yanında Antiochus I'in tanrılarla tokalaşmasını gösteren Dexiiosis kabartmalar yer almaktadır. 2069 senedir ayakta kalan bu tanrı heykelleri batı terastaki doğudaki gibi ayakta kalma özelliğini koruyamamıştır.Kuzey Terası

Burası batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan 180m uzunluğunda bir ören yoludur. Ayrıca burada 80km uzunluğunda tamamlanmış stell kaideleri bulunur. Nemrut dağına çıkış için en uygun mevsim 15 Mayıs / 15 Ekim tarihi arasındadır. Nemrut dağında güneşin doğuşu ve batışı hayranlıkla izlenmektedir. Seyredenler üzerinde bu olay derin etkiler bırakmaktadır. Bu manzarayı yaşamak isteyenler Nemrut Dağına gelip geceyi orada geçirmek durumundadırlar.